High School Scoreboard

BASEBALL

  • Monday, June 2, 2008 1:53pm
  • Sports

BASEBALL

CLASS 4A STATE PLAYOFFS

REGIONAL ROUND

(All losers out)

Saturday, May 17

At Kent Memorial Park

Bothell 23, South Kitsap 2

Kentlake 3, Battle Ground 1

Kentlake 23, Bothell 2

At Gonzaga Prep HS (Spokane)

Richland 4, Central Valley 3

Redmond 15, University 0

Richland 11, Redmond 5

At Everett Memorial Stadium

Snohomish 9, Puyallup 3

C. Kitsap 11, Mountlake Terrace 5

Snohomish 9, Central Kitsap 2

At Heidelberg Park (Tacoma)

Heritage 4, Tahoma 3 (8 innings)

Olympia 10, Marysville-Pilchuck 2

Olympia 7, Heritage 2

SEMIFINALS

At Safeco Field

Friday, May 23

Kentlake vs. Richland, 4 p.m.

Snohomish vs. Olympia, 7 p.m.

TROPHY GAMES

At Safeco Field

Saturday, May 24

Semifinal losers, 1 p.m. (3rd-4th)

Semifinal winners, 7 p.m. (championship)

CLASS 3A STATE PLAYOFFS

SEMIFINALS

At Safeco Field

Friday, May 23

Issaquah vs. Kennewick, 10 a.m.

Meadowdale vs. Kelso, 1 p.m.

TROPHY GAMES

At Safeco Field

Saturday, May 24

Semifinal losers, 10 a.m. (3rd-4th)

Semifinal winners, 4 p.m. (championship)

SOFTBALL

CLASS 4A WEST CENTRAL DISTRICT

At Sprinker Rec Center (Spanaway)

Friday, May 16

FIRST ROUND

Emerald Ridge 7, Bellarmine 1

Central Kitsap 2, Kentridge 0

Tahoma 11, Jefferson 9

Wilson 4, Kentwood 1

Stadium 3, Curtis 2

Puyallup 5, Olympia 1

Kentlake 3, South Kitsap 0

Graham-Kapowsin 4, Rogers 1

QUARTERFINALS

Central Kitsap 1, Emerald Ridge 0

Wilson 7, Tahoma 1

Stadium 2, Puyallup 1

Kentlake 6, Graham-Kapowsin 0

CONSOLATION (losers out)

Bellarmine 3, Kentridge 2

Kentwood 3, Jefferson 2

Olympia 6, Curtis 2

Rogers 13, South Kitsap 3

Saturday, May 17

SEMIFINALS

Central Kitsap 1, Wilson 0

Stadium 5, Kentlake 1

CONSOLATION QUARTERS (losers out)

Puyallup 4, Bellarmine 1

Kentwood 5, Graham-Kapowsin 0

Emerald Ridge 5, Olympia 3

Rogers 7, Tahoma 5

PLACEMENT

Puyallup 6, Kentwood 2 (Puy. to state)

Rogers 2, Em Ridge 0 (Rogers to state)

Kentlake 4, Wilson 1 (Kentlake No. 3 to state, Wilson No. 6)

Stadium 4, Central Kitsap 1 (Stadium No. 1 to state, C. Kitsap No. 2)

CLASS 4A STATE TOURNAMENT

At S. End Rec. Area (SERA), Tacoma

Friday, May 23

FIRST ROUND

Game 1: Redmond vs. Jackson, 9 a.m.

Game 2: Wilson vs. Woodinville 9 a.m.

Game 3: Monroe vs. C. Kitsap, 9 a.m.

Game 4: Kentlake vs. Shadle Pk., 9 a.m.

Game 5: Puyallup vs. Richland, 9 a.m.

Game 6: Eastlake vs. Mtn. View, 9 a.m.

Game 7: C. Valley vs. Stadium, 11 a.m.

Game 8: Rogers-Puyallup vs. Marysville-Pilchuck, 11 a.m.

CONSOLATION (Games 9-12, losers out)

L1-L2, L3-L4, both 1 p.m.

L5-L6, L7-L8, both 3 p.m.

QUARTERFINALS (Games 13-16)

W1-W2, W3-W4, W5-W6, W7-W8, all 3 p.m.

CONSOL. (Games 17-20, losers out)

W9-L16, W10-L15 W11-L14, W12-L13, all 7 p.m.

Saturday, May 24

SEMIFINALS (Games 21-22)

W13-W14, W15-W16, both 9 a.m.

CONSOL. (Games 23-24, losers out)

W17-W18, W19-W20, both 11 am.

CONSOL. Games 25-26, losers out)

W23-L21, W24-L22, both 1 p.m.

TROPHY ROUND

W25-W26, 3:30 p.m. (3rd-4th)

W21-W22, 2:30 p.m. (championship)

CLASS 3A STATE TOURNAMENT

At S. End Rec. Area (SERA), Tacoma

Friday, May 23

FIRST ROUND

Game 1: Liberty vs. Enumclaw, 11 a.m.

Game 2: Southridge vs. Everett, 11 a.m.

Game 3: N. Central vs. Aub. Riv., 11 a.m.

Game 4: Kennedy vs. Issaquah, 11 a.m.

Game 5: Capital vs. Newport, 1 p.m.

Game 6: Bonney Lake vs. Kamiakin, 1 p.m.

Game 7: Kelso vs. Mount Vernon, 1 p.m.

Game 8: Bainbridge vs. Timberline, 1 p.m.

CONSOLATION (Games 9-12, losers out)

L1-L2, L3-L4, L5-L6, L7-L8, all 5 p.m.

QUARTERFINALS (Games 13-16)

W1-W2, W3-W4, both 5 p.m.

W5-W6, W7-W8, both 7 p.m.

CONSOL. (Games 17-20, losers out)

W9-L16, W10-L16, W11-L14, W12-L13, all 9 p.m.

Saturday, May 24

SEMIFINALS (Games 21-22)

W13-W14, W15-W16, both 9 a.m.

CONSOL. (Games 23-24, losers out)

W17-W18, W19-W20, both 11 a.m.

CONSOL. (Games 25-26, losers out)

W23-L21, W24-L22, both 1 p.m.

TROPHY ROUND

W25-W26, 2:30 p.m. (3rd-4th)

W21-W22, 3:30 p.m. (championship)

More in Sports

Thunderbirds skate past Winterhawks in season opener

Andrusiak, Hamaliuk each have goal, two assists in 5-3 win over Portland

Kentlake subdues Auburn in division opener

Falcons fly to 4-0 start; injuries, mistakes hamper Trojans

Sippin Fire chosen 2018 Horse of the Meeting

Harbor the Gold gelding also named Top 3-Year-Old and Top Washington-bred

COURTESY PHOTO, Tracy Arnold
Chargers pull out boys water polo win

Senior captain Milo Anderson, above, scored a goal with 34 seconds left… Continue reading

Seattle’s Nolan Volcan battles Everett for the puck during WHL preseason play this season. COURTESY PHOTO, Brian Liesse, T-Birds
Volcan named Thunderbirds team captain

The Seattle Thunderbirds have named left wing Nolan Volcan team captain for… Continue reading

Yulong Warrior and Evin Roman race to victory in the $100,000 Getaway Day Stakes for 3-year-olds on Sunday at Emerald Downs. COURTESY PHOTO
Yulong Warrior springs upset in $100,000 Getaway Day Stakes

Northwest Factor pulls the surprise in Gottstein Futurity as meet comes to a close

Trojans zap Royals, retain Taylor Trophy

Auburn storms back after lightning delay to deliver first victory

Sippin Fire and jockey Rocco Bowen. COURTESY TRACK PHOTO
Sippin Fire aims for record book in $100,000 Getaway Day

Stakes and $50,000 Gottstein Futurity highlight closing day card

Fully charged: Kentridge zaps Auburn Riverside in 3 games

Kentridge High’s Kate Wick spikes the ball over the reach of Auburn… Continue reading

Most Read